Biel wraca do mody

Meble białe jeszcze całkiem do niedawna dominowały w naszych domach i mieszkaniach w sposób niemal niepodzielny. Było to efektem zakochania się całego naszego regionu w stylu skandynawskim, dla którego najważniejszymi elementami są prostota oraz jasne kolory połączone z gładkimi powierzchniami. Czasami oczywiste skontrastowane z czymś bardziej naturalnym. Obecnie meble białe wracają do nas w szerszej gamie możliwości i bez wątpienia jest ciekawiej.

Tradycyjne białe meble

O stylu skandynawskim trudno mówić jako o stylu tradycyjnym, lecz jako odchodzący król, zasługuje na takie miano. Każdy producent mebli drewnianych dalej posiada w swojej ofercie meble białe, które nawiązują do właśnie tej stylistyki. I cały czas wybieramy meble drewniane, które posiadają płaskie, śliskie powierzchnie i uderzają nas swoją bielą. Lub lekko przyciemnioną bielą, pchniętą w kierunku szarości.

Ta tradycja powoli już jednak odchodzi w zapomnienie i nowoczesne meble drewniane coraz częściej przestają nawiązywać do tego, co zazwyczaj określamy nowoczesnością.

Shabby chic w meblach białych

Meble białe znacznie częściej nawiązują obecnie do tak zwanego stylu prowansalskiego. Jest to stylistyka popularna w basenie Morza Śródziemnego, która bardzo mocno nawiązuje do doświadczeń rustykalnych. W praktyce oznacza to, że nasze meble tracą swoje gładkie blaty i fronty, a na ich miejsce przychodzi drewno bogate w faktury i kolory.

Dominuje biel, ale nie jest to biel totalna. Przebija się przez nią naturalna kolorystyka drewna. Czasami nawet w sposób bezpośredni, ponieważ powiązany ze stylem prowansalskim styl shabby chic pozwala na przecieranie się farb i lakierów, co odsłania samo drewno.