Producent foteli tapicerowanych często jest kojarzony z produkcją przede wszystkim mebli skórzanych. Jest to związane z nieporozumieniem, przez które wiele osób zakłada, że fotele tapicerowane to zawsze fotele skórzane, ponieważ tapicerowanie to obijanie skórą. Termin ten jest szerszy. Tapicerowanie to obijanie innymi materiałami, wśród których skóra jest tylko jedną z opcji. Pytanie tylko, czy jest to opcja, po którą dzisiaj warto sięgać?
Zalety mebli skórzanych
Producent foteli tapicerowanych niewątpliwie będzie polecał fotele skórzane, ponieważ na nich dobrze zarabia. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie drogie, ale za ceną idzie tutaj też jakość. Meble skórzane są dużo wytrzymalsze od praktycznie wszystkich innych opcji. Nie tylko pod względem odporności na normalne używanie, ale też jeśli chodzi o różnego rodzaju wypadki, kontakt z ostrymi narzędziami czy z płynami, a nawet z chemią.
Co więcej, nawet stare polskie meble skórzane zazwyczaj da się bardzo efektownie odnowić, co raczej nie jest możliwe w przypadku mebli wykonanych z innych materiałów.
Czy skóra ekologiczna to dobre rozwiązanie?
Tańsza i pozbawiona pewnych dylematów moralnych jest na pewno skóra ekologiczna, czyli materiał często oferowany jako alternatywa dla prawdziwej skóry. Z wyglądu nie rożni się za bardzo od skóry prawdziwej, ale trzeba mieć na uwadze to, że poza wyglądem w zasadzie nie ma innych podobieństw.
Skóra ekologiczna jest znacznie mniej wytrzymała, trudniejsza konserwacji i jeszcze bardziej kłopotliwa w naprawie. Jeśli fotel z niej wykonany nie będzie zbyt intensywnie wykorzystywany, jest to niezła opcja. W przeciwnym razie, raczej warto jej unikać.