Podstawowe informacje o haluksach

Haluks – potocznie zwany też paluchem koślawym – to jedna z najbardziej uciążliwych deformacji stopy. Objawia się nienaturalnym wychyleniem dużego palca w stronę pozostałych, co nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też powoduje ból, a z czasem może nawet doprowadzić do problemów z poruszaniem się. Na szczęście można z tym walczyć, a jednymi z najskuteczniejszych metod są ortezy stopy, które w swojej ofercie posiada niemal każdy sklep ortopedyczny. Co należy o ich wiedzieć? Oto kilka podstawowych informacji.

Czy orteza jest skuteczna?

Jedna z podstawowych wątpliwości dotycząca ortez na haluksy jest taka, czy jest ona skuteczna. Otóż tutaj nie ma wątpliwości – ten niewielki korektor jest uznawany za jeden z najskuteczniejszych sposobów na walkę z tym bolącym problemem. Jednak należy tu pamiętać o tym, iż najbardziej wyraźne rezultaty można osiągnąć w początkowej fazie schorzenia. Korektor na haluksy jest także skuteczny po operacjach i zabiegach – wtedy jego zadaniem jest zapobieganie nawrotowi deformacji. 

Jak działa orteza?

Korektor na haluksy w sposób biomechaniczny odciąża pierwszy palec stopy. Dzieje się tak dlatego, iż orteza na haluksy odciąga duży palec stopy na zewnątrz, a tym samym zapobiega jego dalszemu koślawieniu. Dodatkowo taki korekto zapobiega stanom zapalnym i obrzękom, które mogą pojawiać się wokół haluksa.

Czy korektor na haluksy jest wygodny?

Pierwsze dni użytkowania ortezy na haluksy mogą przynieść pewien dyskomfort – co wiąże się z wymuszaniem prawidłowego ustawienia palca. Jednak z każdym dniem dyskomfort jest mniejszy, a ból związany z haluksem znacząco się zmniejsza. Jednak o wygodzie takiego korektora decyduje jego jakość, która powinna być wysoka. Dlatego też warto wybrać profesjonalny sklep rehabilitacyjny, w którym dostępny sprzęt jest wysokiej jakości.

Orteza na haluksy to sprawdzony i skuteczny sposób walki z koślawym paluchem. Warto się na nią zdecydować i zawalczyć o zdrowe stopy.