Sposób na bezpieczeństwo w domu

Dom powinien być przede wszystkim miejscem bezpiecznym. Okazuje się jednak, że czasami dobre zamki, solidne drzwi i okna i nie wystarczą. Kiedy nadchodzi sezon zimowy, warto zadbać o to, aby nie zagrażał nam czad. W tym celu zamontować należy czujnik czadu.

Dlaczego czad jest niebezpieczny?

Tlenek węgla, który znany jest o wiele lepiej pod nazwą czad, to śmiertelnie niebezpieczny gaz, który może zabić każdego bez względu na płeć, wiek, masę ciała czy wykonywane zajęcie. Nie ma ani koloru, ani zapachu, co oznacza, że jest bezwonny i bezbarwny. Kiedy zaczyna się ulatniać, nie jesteśmy w stanie go poczuć.

Jednocześnie błyskawicznie dostaje się do organizmu, wiążąc się z hemoglobiną i uniemożliwiając tym samym transport tlenu do komórek ciała. W efekcie organizm zaczyna obumierać. Czad powoduje szybką śmierć, człowiek po prostu zasypia. Detektor czadu jest prostym urządzeniem, które pozwoli tego uniknąć.

Jak działa czujnik tlenku węgla?

Czujnik tlenku węgla to urządzenie, w którym znajduje się sensor elektrochemiczny. Jego zadaniem jest monitorowanie stężenia tlenku węgla w powietrzu. Kiedy pojawia się czad, czujnik czadu zaczyna to natychmiast sygnalizować. Dostępne są modele, które sygnalizują obecność czasu zarówno wizualnie, jak i dźwiękowo. Tym samym nie da się nie zauważyć, że detektor czadu właśnie się uaktywnił.

Producent czujników czadu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak duża odpowiedzialność na nim ciąży. Dlatego oferowane obecnie czujniki tlenku węgla to urządzenia doskonale spełniające swoją rolę.