Przegląd możliwości butów roboczych

Odwiedzając sklep zajmujący się dystrybucją odzieży i obuwia roboczego szybko możemy się przekonać, że nasza dotychczasowa wiedza na temat tego rodzaju rozwiązań pozostawia wiele do życzenia. Buty ochronne można dzielić w oparciu o liczne kryteria, a nasz poziom zadowolenia z zakupów jest uzależniony właśnie od znajomości wspomnianych podziałów.

Jak szukać butów roboczych?

Buty robocze dzieli się na wiele sposobów. Na pierwszy rzut oka wysuwa się jednak przede wszystkim ten podział, który odnosi się do ich konstrukcji. Przywykliśmy do tego, że w sprzedaży dostępne są przede wszystkim buty zabudowane i dość wysokie. Tymczasem okazuje się, że możemy zaopatrzyć się zarówno w trzewiki i półbuty, jak i w klasyczne buty oraz w buty do kolan. W sprzedaży dostępne są także buty z przedłużoną cholewką często opisywane jako obuwie do zadań specjalnych.

Dość popularnym, choć jednocześnie budzącym kontrowersje podziałem, jest również ten, który klasyfikuje obuwie ze względu na poziom zagrożeń z jakimi muszą liczyć się jego właściciele. Obuwie bezpieczne jest oznaczone literą S i to właśnie ono jest najbardziej wyspecjalizowane. Obuwie ochronne jest zwykle oznaczone jako P, a obuwie zawodowe jest opisywane z wykorzystaniem litery O.

Buty S3 i ich specyfika

Buty robocze S3 przeznaczone są do pracy na zewnątrz, a jednym z ich najbardziej typowych znaków rozpoznawczych jest obecność podnoska wykonanego, w zależności od modelu, z metalu lub kompozytu. Buty S3 powinny posiadać też odporną na przebicie podeszwę. Oczekuje się od nich wodoodporności, bo ich właściciele muszą wykonywać swoje obowiązki także wtedy, gdy warunki atmosferyczne temu nie sprzyjają. Oznaczenie ich symbolem S3 sugeruje również, że mamy do czynienia z butami antystatycznymi, odpornymi na oleje i benzynę.